Ekologija

PADANGŲ ATLIEKŲ KELIAMAS PAVOJUS APLINKAI IR ŽMONIŲ SVEIKATAI

Specialistų teigimu, dėl išskirtinių padangų savybių – žemo tankio ir menko biodegradacijos laipsnio – jų deponavimas sąvartyne yra nepageidaujamas. Be to, padangas sunku deponuoti, nes jų nesukrausi kompaktiškai, taip pat susidaro palankios sąlygos tarp jų veistis uodams bei įvairiems graužikams, kurie kenkia ekosistemai. Ypač didelę grėsmę aplinkai ir žmonių sveikatai kelia savaiminiai ar tyčiniai didelių padangų sankaupų gaisrai, kurie sunkiai užgesinami dėl aukšto padangų kaloringumo. Juos sunku užgesinti vandeniu. Atvirų padangų gaisrų metu išsiskiria pavojingi teršalai, kurių poveikis ir žala jaučiami tiek vietiniu, tiek regioniniu mastu. Tyrimais nustatyta, kad sudeginus 1 toną naudotų padangų, į atmosferos orą išsiskiria CO – 0,1 t, Nox – 0,007 t, SO2 – 0,14 t, sunkiųjų dalelių – 0,1 t (jos yra priskirtos prie II teršimo grupės). Šie teršalai žmogui patenka per kvėpavimo takus. O tai gali sukelti įvairius vėžinius susirgimus.

DRAUDŽIAMA:

  • išmesti nebetinkamas naudoti padangas į bendrus komunalinių atliekų konteinerius ar palikti šalia jų, taip pat nepalikti padangų pakelėse, pamiškėse;
  • perduoti nebetinkamas naudojimui padangas asmenims, neturintiems teisės tvarkyti tokių atliekų;
  • deginti padangas, neturint teisės tai daryti.

NAUDOTŲ PADANGŲ SURINKIMAS:

Pagal Lietuvos Respublikos Atliekų tvarkymo įstatymą, padangų importutojai privalo nereikalaudami papildomai sumokėti, priimti vartotojo atiduodamas padangų atliekas tuo atveju, jeigu atiduodamos padangų atliekos skirtos tam pačiam transporto priemonės tipui ir padangų atliekų skaičius (skaičiuojant vienetais) atitinka jo perkamų padangų skaičių.
Gyventojai gali atiduoti padangas į didelių gabaritų atliekų surinkimo aikšteles (yra ribojamas nemokamai priimamų padangų kiekis).

DIDELIŲ GABARITŲ ATLIEKŲ SURINKIMO AIKŠTELĖS LIETUVOJE:

UAB Alytaus regiono atliekų tvarkymo centras (ARATC)
VšĮ Kauno regiono atliekų tvarkymo centras (Kauno RATC)
UAB Klaipėdos regiono atliekų tvarkymo centras (KRATC)
UAB Marijampolės apskrities atliekų tvarkymo centras (MAATC)
UAB Panevėžio regiono atliekų tvarkymo centras (PRATC)
VšĮ Šiaulių regiono atliekų tvarkymo centras (ŠRATC)
UAB Tauragės regiono atliekų tvarkymo centras ( UAB TRATC)
UAB Telšių regiono atliekų tvarkymo centras (TRATC)
UAB Utenos regiono atliekų tvarkymo centras (URATC)
UAB Vilniaus apskrities atliekų tvarkymo centras (VAATC)

Jei norite sužinoti kaip tinkamai tvarkyti atliekas, spauskite čia: http://mesrusiuojam.lt/